Synchro or Resolver to Digital Converter, CMOS, CDIP28, 1.400 X 0.600 INCH, 0.200 INCH HEIGHT, CERAMIC, DDIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Data Device Corporation |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | BUILT-IN-TEST |
| Maximum analog input voltage | 2 V |
| Maximum angular accuracy | 4 arc min |
| Converter type | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER |
| JESD-30 code | R-CDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 36.957 mm |
| Maximum negative supply voltage | -5.25 V |
| Minimum negative supply voltage | -4 V |
| Nominal negative supply voltage | -5 V |
| Number of digits | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum stabilization time | 50 µs |
| Signal/output frequency | 10000 Hz |
| Maximum slew rate | 22 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum tracking rate | 18 rps |
| width | 15.24 mm |
| Base Number Matches | 1 |