ADTL082ARZ-REEL7 amplifier basic information:
ADTL082ARZ-REEL7 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SOP,
ADTL082ARZ-REEL7 amplifier core information:
The ADTL082ARZ-REEL7 has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 125 °C. Its peak reflow temperature is 260°C and its maximum average bias current is 0.005 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the ADTL082ARZ-REEL7 has a nominal slew rate of 20 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the ADTL082ARZ-REEL7 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain at a frequency of 5000 kHz.
The nominal supply voltage of the ADTL082ARZ-REEL7 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of the ADTL082ARZ-REEL7 is 9000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of ADTL082ARZ-REEL7:
The width of ADTL082ARZ-REEL7 is: 3.9 mm and the length is 4.9 mm. ADTL082ARZ-REEL7 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
ADTL082ARZ-REEL7 amplifier additional information:
Its temperature grade is: AUTOMOTIVE. And its humidity sensitivity level is: 1. ADTL082ARZ-REEL7 is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8.
The corresponding JESD-609 code is: e3. The packaging code of ADTL082ARZ-REEL7 is: SOP. ADTL082ARZ-REEL7 packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. ADTL082ARZ-REEL7 package pin formats are: SMALL OUTLINE.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.

ADTL082ARZ-REEL7 amplifier basic information:
ADTL082ARZ-REEL7 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SOP,
ADTL082ARZ-REEL7 amplifier core information:
The ADTL082ARZ-REEL7 has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 125 °C. Its peak reflow temperature is 260°C and its maximum average bias current is 0.005 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the ADTL082ARZ-REEL7 has a nominal slew rate of 20 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the ADTL082ARZ-REEL7 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain at a frequency of 5000 kHz.
The nominal supply voltage of the ADTL082ARZ-REEL7 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of the ADTL082ARZ-REEL7 is 9000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of ADTL082ARZ-REEL7:
The width of ADTL082ARZ-REEL7 is: 3.9 mm and the length is 4.9 mm. ADTL082ARZ-REEL7 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
ADTL082ARZ-REEL7 amplifier additional information:
Its temperature grade is: AUTOMOTIVE. And its humidity sensitivity level is: 1. ADTL082ARZ-REEL7 is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8.
The corresponding JESD-609 code is: e3. The packaging code of ADTL082ARZ-REEL7 is: SOP. ADTL082ARZ-REEL7 packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. ADTL082ARZ-REEL7 package pin formats are: SMALL OUTLINE.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.005 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Maximum input offset voltage | 9000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 20 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 5000 kHz |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| ADTL082ARZ-REEL7 | ADTL082ARZ | ADTL082ARMZ-REEL | ADTL082ARZ-REEL | ADTL084ARZ-REEL | ADTL082ARMZ-R2 | ADTL084ARUZ-REEL | ADTL084ARZ | ADTL084ARUZ | ADTL084JRZ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO8, ROHS COMPLIANT, MS-012AA, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO8, ROHS COMPLIANT, MS-012AA, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO8, ROHS COMPLIANT, MO-187AA, MSOP-8 | DUAL OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO8, ROHS COMPLIANT, MS-012AA, SOIC-8 | QUAD OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO14, ROHS COMPLIANT, MS-012AB, SOIC-14 | DUAL OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO8, ROHS COMPLIANT, MO-187AA, MSOP-8 | QUAD OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO14, ROHS COMPLIANT, MO-153AB-1, TSSOP-14 | QUAD OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO14, ROHS COMPLIANT, MS-012AB, SOIC-14 | QUAD OP-AMP, 9000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO14, ROHS COMPLIANT, MO-153AB-1, TSSOP-14 | QUAD OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 5 MHz BAND WIDTH, PDSO14, ROHS COMPLIANT, MS-012AB, SOIC-14 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | TSSOP | SOIC | SOIC | TSSOP | TSSOP | SOIC | TSSOP | SOIC |
| package instruction | SOP, | SOP, | TSSOP, | SOP, | SOP, | TSSOP, | TSSOP, | SOP, | TSSOP, | SOP, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 14 | 8 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.003 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB |
| Maximum input offset voltage | 9000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G14 | S-PDSO-G8 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| length | 4.9 mm | 4.9 mm | 3 mm | 4.9 mm | 8.65 mm | 3 mm | 5 mm | 8.65 mm | 5 mm | 8.65 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 14 | 8 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | TSSOP | SOP | SOP | TSSOP | TSSOP | SOP | TSSOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.1 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.1 mm | 1.2 mm | 1.75 mm | 1.2 mm | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Temperature level | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | COMMERCIAL |
| Terminal surface | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | NOT SPECIFIED | 40 | 40 | 40 | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 5000 kHz | 5000 kHz | 5000 kHz | 5000 kHz | 5000 kHz | 5000 kHz | 5000 kHz | 5000 kHz | 5000 kHz | 5000 kHz |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 3 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3 mm | 4.4 mm | 3.9 mm | 4.4 mm | 3.9 mm |
| Maker | - | - | - | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |