Basic information of TL082ACD amplifier:
TL082ACD is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are PLASTIC, SO-8
TL082ACD amplifier core information:
The minimum operating temperature of TL082ACD is 70 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 0.0002 µA Its maximum average bias current is 0.007 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TL082ACD has a nominal slew rate of 13 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TL082ACD gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of TL082ACD is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of TL082ACD is 7500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TL082ACD:
The width of TL082ACD is: 3.9 mm and the length is 4.9 mm. TL082ACD has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
TL082ACD amplifier additional information:
TL082ACD adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of TL082ACD is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
TL082ACD is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of TL082ACD is: SOP.
The materials of TL082ACD packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. TL082ACD package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
Basic information of TL082ACD amplifier:
TL082ACD is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are PLASTIC, SO-8
TL082ACD amplifier core information:
The minimum operating temperature of TL082ACD is 70 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 0.0002 µA Its maximum average bias current is 0.007 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TL082ACD has a nominal slew rate of 13 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TL082ACD gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of TL082ACD is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of TL082ACD is 7500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TL082ACD:
The width of TL082ACD is: 3.9 mm and the length is 4.9 mm. TL082ACD has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
TL082ACD amplifier additional information:
TL082ACD adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of TL082ACD is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
TL082ACD is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of TL082ACD is: SOP.
The materials of TL082ACD packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. TL082ACD package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, SO-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.007 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 7500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.9 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 13 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| TL082ACD | TL082ACDR2 | TL081CP | TL082CP | TL081ACD | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 7500uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, PDSO8, PLASTIC, SO-8 | DUAL OP-AMP, 7500uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, PDSO8, PLASTIC, SO-8 | OP-AMP, 20000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 20000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | OP-AMP, 7500uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, PDSO8, PLASTIC, SO-8 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | DIP | DIP | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, SO-8 | PLASTIC, SO-8 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | SOP, SOP8,.25 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.007 µA | 0.007 µA | 0.01 µA | 0.01 µA | 0.007 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB | 100 dB | 100 dB | 100 dB | 100 dB |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 7500 µV | 7500 µV | 20000 µV | 20000 µV | 7500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 4.9 mm | 4.9 mm | 9.78 mm | 9.78 mm | 4.9 mm |
| low-bias | YES | YES | YES | YES | YES |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | DIP | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 | SOP8,.25 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 240 | NOT SPECIFIED | 235 | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 4.45 mm | 4.45 mm | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 13 V/us | 13 V/us | 13 V/us | 13 V/us | 13 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES | NO | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | 30 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | - | - |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA | 0.0002 µA | - | 0.0004 µA | - |
| Maker | - | - | ON Semiconductor | ON Semiconductor | ON Semiconductor |