AD746SH amplifier basic information:
AD746SH is an OPERATIONAL AMPLIFIER.
AD746SH amplifier core information:
The AD746SH has a minimum operating temperature of -55 °C and a maximum operating temperature of 125 °C. Maximum bias current at 25°C: 0.00035 µA
The manufacturer specifies a maximum slew rate for the AD746SH of 10 mA and a minimum slew rate of 45 V/us. Its minimum voltage gain is 65000.
The nominal supply voltage of the AD746SH is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of the AD746SH is 1500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of AD746SH:
AD746SH has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 8
AD746SH amplifier additional information:
AD746SH adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of AD746SH is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
The AD746SH is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The AD746SH package material is mostly METAL.
And its package shape is ROUND. AD746SH package pin formats are: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
AD746SH amplifier basic information:
AD746SH is an OPERATIONAL AMPLIFIER.
AD746SH amplifier core information:
The AD746SH has a minimum operating temperature of -55 °C and a maximum operating temperature of 125 °C. Maximum bias current at 25°C: 0.00035 µA
The manufacturer specifies a maximum slew rate for the AD746SH of 10 mA and a minimum slew rate of 45 V/us. Its minimum voltage gain is 65000.
The nominal supply voltage of the AD746SH is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of the AD746SH is 1500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of AD746SH:
AD746SH has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 8
AD746SH amplifier additional information:
AD746SH adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of AD746SH is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
The AD746SH is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The AD746SH package material is mostly METAL.
And its package shape is ROUND. AD746SH package pin formats are: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | TO-99 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00035 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 1500 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum slew rate | 45 V/us |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Minimum voltage gain | 65000 |
| Base Number Matches | 1 |
| AD746SH | AD746TH | AD746TQ | AD746AH | AD746BH | AD746CH | AD746CQ | AD746KN | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,CERAMIC, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,CERAMIC, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,PLASTIC, Operational Amplifier |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | TO-99 | TO-99 | DIP | TO-99 | TO-99 | TO-99 | DIP | DIP |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00035 µA | 0.00015 µA | 0.00015 µA | 0.00035 µA | 0.0002 µA | 0.00015 µA | 0.00015 µA | 0.00015 µA |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 1500 µV | 1000 µV | 1000 µV | 2000 µV | 750 µV | 500 µV | 500 µV | 1000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | R-XDIP-T8 | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-bias | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | YES | YES | YES | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - |
| Package body material | METAL | METAL | CERAMIC | METAL | METAL | METAL | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | CAN8,.2 | CAN8,.2 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| minimum slew rate | 45 V/us | 50 V/us | 50 V/us | 45 V/us | 50 V/us | 50 V/us | 50 V/us | 50 V/us |
| Maximum slew rate | 10 mA | 8 mA | 8 mA | 10 mA | 8 mA | 8 mA | 8 mA | 8 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | DUAL |
| Minimum voltage gain | 65000 | 75000 | 75000 | 75000 | 75000 | 100000 | 100000 | 75000 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Maker | - | ADI | ADI | - | - | ADI | ADI | ADI |