Basic information of LM124E/883 amplifier:
LM124E/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is LCC-20
LM124E/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM124E/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 0.15 µA Its maximum average bias current is 0.01 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM124E/883 has a nominal slew rate of 0.5 V/us. The maximum slew rate of the LM124E/883 given by the manufacturer is 1.2 mA. Its minimum voltage gain is 50000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM124E/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of LM124E/883 is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is. The input offset voltage of the LM124E/883 is 5000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM124E/883:
The width of LM124E/883 is: 8.89 mm, the length is 8.89 mm. LM124E/883 has 20 terminals. Its terminal position type is: QUAD. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 20
LM124E/883 amplifier additional information:
LM124E/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM124E/883 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY. It is a micropower amplifier.
The LM124E/883 is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: S-CQCC-N20. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LM124E/883 is: QCCN. The materials used in the LM124E/883 package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED.
The package shape is SQUARE. The LM124E/883 package pin format is: CHIP CARRIER. Its terminal forms are: NO LEAD. The maximum seat height is 1.905 mm.
Basic information of LM124E/883 amplifier:
LM124E/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is LCC-20
LM124E/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM124E/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 0.15 µA Its maximum average bias current is 0.01 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM124E/883 has a nominal slew rate of 0.5 V/us. The maximum slew rate of the LM124E/883 given by the manufacturer is 1.2 mA. Its minimum voltage gain is 50000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM124E/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of LM124E/883 is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is. The input offset voltage of the LM124E/883 is 5000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM124E/883:
The width of LM124E/883 is: 8.89 mm, the length is 8.89 mm. LM124E/883 has 20 terminals. Its terminal position type is: QUAD. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 20
LM124E/883 amplifier additional information:
LM124E/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM124E/883 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY. It is a micropower amplifier.
The LM124E/883 is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: S-CQCC-N20. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LM124E/883 is: QCCN. The materials used in the LM124E/883 package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED.
The package shape is SQUARE. The LM124E/883 package pin format is: CHIP CARRIER. Its terminal forms are: NO LEAD. The maximum seat height is 1.905 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | LCC-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.15 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 8.89 mm |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5/30 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 1.905 mm |
| Nominal slew rate | 0.5 V/us |
| Maximum slew rate | 1.2 mA |
| Supply voltage upper limit | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 50000 |
| width | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| LM124E/883 | LM124W/883 | |
|---|---|---|
| Description | IC QUAD OP-AMP, 5000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, CQCC20, LCC-20, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 5000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, CDFP14, CERPACK-14, Operational Amplifier |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | QFN | DFP |
| package instruction | LCC-20 | DFP, FL14,.3 |
| Contacts | 20 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA | 0.01 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.15 µA | 0.15 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 70 dB | 70 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 85 dB | 85 dB |
| frequency compensation | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 5000 µV |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| low-dissonance | NO | NO |
| micropower | YES | YES |
| Number of functions | 4 | 4 |
| Number of terminals | 20 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | QCCN | DFP |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ | FL14,.3 |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5/30 V | 5/30 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 1.905 mm | 2.032 mm |
| Nominal slew rate | 0.5 V/us | 0.5 V/us |
| Maximum slew rate | 1.2 mA | 1.2 mA |
| Supply voltage upper limit | 32 V | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 50000 | 50000 |
| width | 8.89 mm | 6.35 mm |