Basic information of LF412MW8 amplifier:
LF412MW8 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is WAFER
LF412MW8 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LF412MW8 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.0002 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LF412MW8 has a nominal slew rate of 15 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LF412MW8 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of LF412MW8 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of the LF412MW8 is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LF412MW8:
LF412MW8 has 8 terminals. Its terminal position type is: UPPER.
LF412MW8 amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: R-XUUC-N8. The package code of LF412MW8 is: DIE. The materials used in the LF412MW8 package are mostly UNSPECIFIED. The package shape is RECTANGULAR.
The LF412MW8 package pin format is: UNCASED CHIP. Its terminal forms are: NO LEAD.
Basic information of LF412MW8 amplifier:
LF412MW8 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is WAFER
LF412MW8 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LF412MW8 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.0002 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LF412MW8 has a nominal slew rate of 15 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LF412MW8 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of LF412MW8 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of the LF412MW8 is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LF412MW8:
LF412MW8 has 8 terminals. Its terminal position type is: UPPER.
LF412MW8 amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: R-XUUC-N8. The package code of LF412MW8 is: DIE. The materials used in the LF412MW8 package are mostly UNSPECIFIED. The package shape is RECTANGULAR.
The LF412MW8 package pin format is: UNCASED CHIP. Its terminal forms are: NO LEAD.
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | WAFER |
| package instruction | WAFER |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Maximum input offset voltage | 3000 µV |
| JESD-30 code | R-XUUC-N8 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Nominal slew rate | 15 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz |
| Base Number Matches | 1 |
| LF412MW8 | LF412-MWC | LF412 MWC | LF412-MIL | LF412 | LF412CJ | LF412ACJ | LF412ACH | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 3000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, UUC8, WAFER | Operational Amplifiers - Op Amps WAFER SALE VERIFY YIELD QTY | Dual JFET-input Operational Amplifiers 0-WAFERSALE -40 to 85 | LF412-MIL Dual JFET-input Operational Amplifiers | LF412 Dual JFET-input Operational Amplifier | DUAL OP-AMP, 3000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP8, CERAMIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 1000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP8, CERAMIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 1000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, MBCY8 |