Board Euro Connector, 48 Contact(s), 3 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .099-.111, Gray Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | STANDARD "C" FORM |
| body width | 0.437 inch |
| subject depth | 0.512 inch |
| body length | 2.146 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| maximum insertion force | .7784 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | DINCP |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation option 1 | HOLE .099-.111 |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Loaded row name | A,B,C |
| PCB row number | 3 |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.11 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 48 |
| Evacuation force-minimum value | .3058 N |
| Base Number Matches | 1 |

| DINCP-48R-SG | DINCP-48R-SG15 | DINCP-32R-SG | DINCP-96R-SG15 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Board Euro Connector, 48 Contact(s), 3 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .099-.111, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 48 Contact(s), 3 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .099-.111, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 32 Contact(s), 3 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .099-.111, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 96 Contact(s), 3 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .099-.111, Gray Insulator, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | STANDARD "C" FORM | STANDARD "C" FORM | STANDARD "C" FORM | STANDARD "C" FORM |
| body width | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch |
| subject depth | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch |
| body length | 2.146 inch | 2.146 inch | 2.146 inch | 3.701 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | YES | YES | YES | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| maximum insertion force | .7784 N | .7784 N | .7784 N | .7784 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | DINCP | DINCP | DINCP | DINCP |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation option 1 | HOLE .099-.111 | HOLE .099-.111 | HOLE .099-.111 | HOLE .099-.111 |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Loaded row name | A,B,C | A,B,C | A,C | A,B,C |
| PCB row number | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Number of rows loaded | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | 15u inch | FLASH inch | 15u inch |
| Rated current (signal) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 48 | 48 | 32 | 96 |
| Evacuation force-minimum value | .3058 N | .3058 N | .3058 N | .3058 N |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |