Telecom and Datacom Connector, 32 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.531 inch |
| subject depth | 0.841 inch |
| body length | 2.325 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | MTJG |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 4 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | COPPER ALLOY |
| Terminal length | 0.138 inch |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 32 |
| Base Number Matches | 1 |
| MTJG-4-88T01-FSD-M35-NRT-HT | MTJG-4-88T11-FSD-M35-NRT-HT | MTJG-4-88T21-FSD-M35-NRT-HT | |
|---|---|---|---|
| Description | Telecom and Datacom Connector, 32 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 32 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 32 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Receptacle |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.531 inch | 0.531 inch | 0.531 inch |
| subject depth | 0.841 inch | 0.841 inch | 0.841 inch |
| body length | 2.325 inch | 2.325 inch | 2.325 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | MTJG | MTJG | MTJG |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Plating thickness | 15u inch | 30u inch | 50u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL | NICKEL | NICKEL |
| Shell material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Terminal length | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 32 | 32 | 32 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |