SCR Trigger Transformer
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rhombus Industries, Inc. |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| application | THYRISTOR TRIGGER |
| diameter | 0.74 mm |
| high | 0.51 mm |
| Insulation voltage | 1850 V |
| Manufacturer's serial number | T-524 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNTED |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| physical size | 0.74mm x 0.51mm |
| surface mount | NO |
| Transformer type | PULSE TRANSFORMER |
