Insulated Gate Bipolar Transistor, 150A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 150 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 600 V |
| Gate emitter threshold voltage maximum | 7.5 V |
| Gate-emitter maximum voltage | 20 V |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| surface mount | YES |
| Base Number Matches | 1 |