16-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, CDIP28, CERDIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of channels | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Nominal off-state isolation | 66 dB |
| On-state resistance matching specifications | 20.3 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 380 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT APPLICABLE |
| Maximum seat height | 5.72 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Maximum disconnect time | 500 ns |
| Maximum connection time | 2000 ns |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT APPLICABLE |
| width | 15.24 mm |
| Base Number Matches | 1 |
