Board Connector, 31 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | NONE |
| Board mount options | PEG |
| subject depth | 0.13 inch |
| body length | 0.831 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 25 mΩ |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 1.112 N |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | M40 |
| Plug contact pitch | 0.039 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| polarization key | ENDS |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 31 |
| Evacuation force-minimum value | .3892 N |
| Base Number Matches | 1 |
