55 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, PRESS FIT
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.606 inch |
| body length | 0.98 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | TIN (20) OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 250 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | .7506 N |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| JESD-609 code | e3 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 5106303 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 5 |
| Number of rows loaded | 5 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.512 inch |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 55 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 1-5106303-9 | 5106303-4 | 5106303-9 | |
|---|---|---|---|
| Description | 55 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, PRESS FIT | 55 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, PRESS FIT | 55 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, PRESS FIT |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.606 inch | 0.606 inch | 0.606 inch |
| body length | 0.98 inch | 0.98 inch | 0.98 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | TIN (20) OVER NICKEL | TIN (20) OVER NICKEL | TIN (20) OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO | NO |
| Durability | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles |
| Filter function | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO |
| maximum insertion force | .7506 N | .7506 N | .7506 N |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY | GRAY | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 |
| MIL compliance | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | 5106303 | 5106303 | 5106303 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 5 | 5 | 5 |
| Number of rows loaded | 5 | 5 | 5 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch |
| Terminal pitch | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Termination type | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 55 | 55 | 55 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N | .139 N | .139 N |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |