Board Connector, 23 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Beige Insulator, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | SOLDER HOLDING POSTS |
| body width | 0.165 inch |
| subject depth | 0.13 inch |
| body length | 0.673 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON SN |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 50 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Durability | 100 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | BEIGE |
| insulator material | POLYAMIDE |
| Manufacturer's serial number | DF9B |
| Plug contact pitch | 0.039 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 3.9116 mm |
| Plating thickness | 16u inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.9906 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 23 |
| Base Number Matches | 1 |
| DF9B-23P-1V(68) | DF9B-15P-1V(68) | DF9B-21P-1V(68) | DF9B-13P-1V(68) | DF9B-17P-1V(68) | DF9B-19P-1V(68) | DF9B-31P-1V(68) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 23 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Beige Insulator, Plug | Board Connector, 15 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Beige Insulator, Plug | Board Connector, 21 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Beige Insulator, Plug | Board Connector, 13 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Beige Insulator, Plug | Board Connector, 17 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Beige Insulator, Plug | Board Connector, 19 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Beige Insulator, Plug | Board Connector, 31 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Beige Insulator, Plug |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Board mount options | SOLDER HOLDING POSTS | SOLDER HOLDING POSTS | SOLDER HOLDING POSTS | SOLDER HOLDING POSTS | SOLDER HOLDING POSTS | SOLDER HOLDING POSTS | SOLDER HOLDING POSTS |
| body width | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch |
| subject depth | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch |
| body length | 0.673 inch | 0.516 inch | 0.634 inch | 0.476 inch | 0.555 inch | 0.594 inch | 0.831 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON SN | AU ON SN | AU ON SN | AU ON SN | AU ON SN | AU ON SN | AU ON SN |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V |
| Durability | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| Insulator color | BEIGE | BEIGE | BEIGE | BEIGE | BEIGE | BEIGE | BEIGE |
| insulator material | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE |
| Manufacturer's serial number | DF9B | DF9B | DF9B | DF9B | DF9B | DF9B | DF9B |
| Plug contact pitch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 3.9116 mm | 3.9116 mm | 3.9116 mm | 3.9116 mm | 3.9116 mm | 3.9116 mm | 4.4958 mm |
| Plating thickness | 16u inch | 16u inch | 16u inch | 16u inch | 16u inch | 16u inch | 16u inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 23 | 15 | 21 | 13 | 17 | 19 | 31 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |