SILICON, LOW BARRIER SCHOTTKY,XBAND, MIXER DIODE, STRIPLINE PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | S-PXMW-F2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | MATCHED PAIR |
| Configuration | SEPARATE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | MIXER DIODE |
| frequency band | X BAND |
| maximum impedance | 500 Ω |
| JESD-30 code | S-PXMW-F2 |
| maximum noise index | 7 dB |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | MICROWAVE |
| Pulse input maximum power | 0.15 W |
| Minimum pulse input power | 1 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| Schottky barrier type | LOW BARRIER |
| Base Number Matches | 1 |