
20 AMP MINIATURE POWER RELAY
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | AZETTLER |
| Objectid | 1537724755 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| compound_id | 165873289 |
| body width | 13 mm |
| body height | 24.6 mm |
| Body length or diameter | 29.4 mm |
| Coil operating voltage (DC) | 19.2 V |
| Coil resistance | 1100 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 40.6 V |
| Nominal coil voltage | 24 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 4000VA@277VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 20A@277VAC |
| Maximum contact current (AC) | 20 A |
| Maximum contact current (DC) | 20 A |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 480W@150VDC |
| Contact (DC) maximum rated R load | 20A@150VDC |
| Contact resistance | 50 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 277 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 150 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Dielectric strength between coil and contacts | 5000 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1000 Vrms |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| End contact material | Silver Tin Oxide |
| Input switching control type | Random |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of terminals | 4 |
| operating hours | 20 ms |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB hole count | 4 |
| physical size | 29.4mm x 13mm x 24.6mm |
| Guideline | UL |
| Relay action | LATCHED |
| Relay style | 1 FORM A |
| Relay function | SPST |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 10 ms |
| Terminal surface | Ti |
| Terminal length | 0.004 inch |
| Termination type | SOLDER |
| weight | 13 g |
