Clipped Sine Output Oscillator
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| package instruction | SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compli |
| Ageing | 1 PPM/YEAR |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 1.5% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 4 |
| Nominal operating frequency | 21.94921875 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Oscillator type | CLIPPED SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Output level | 0.8 V |
| Package body material | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | DILCC4,.2,212 |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 2.0mm |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Base Number Matches | 1 |
