IC 1-OUTPUT THREE TERM VOLTAGE REFERENCE, 5 V, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Voltage Reference
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output voltage | 5.0025 V |
| Minimum output voltage | 4.9975 V |
| Nominal output voltage | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.937 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 2.8 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 40 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 5 ppm/°C |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |
| Maximum voltage tolerance | 0.05% |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| LT1027DCN8 | LT1027ECS8 | LT1027ECN8 | LT1027DMH/883B | LT1027EMH/883B | LT1027CCN8 | LT1027BCN8 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC 1-OUTPUT THREE TERM VOLTAGE REFERENCE, 5 V, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Voltage Reference | IC 1-OUTPUT THREE TERM VOLTAGE REFERENCE, 5 V, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8, Voltage Reference | IC 1-OUTPUT THREE TERM VOLTAGE REFERENCE, 5 V, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Voltage Reference | IC 1-OUTPUT THREE TERM VOLTAGE REFERENCE, 5 V, MBCY8, METAL CAN, TO-5, 8 PIN, Voltage Reference | IC 1-OUTPUT THREE TERM VOLTAGE REFERENCE, 5 V, MBCY8, METAL CAN, TO-5, 8 PIN, Voltage Reference | IC 1-OUTPUT THREE TERM VOLTAGE REFERENCE, 5 V, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Voltage Reference | IC 1-OUTPUT THREE TERM VOLTAGE REFERENCE, 5 V, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Voltage Reference |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | DIP | TO-5 | TO-5 | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 | SOP, SOP8,.25 | DIP, DIP8,.3 | METAL CAN, TO-5, 8 PIN | METAL CAN, TO-5, 8 PIN | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | - | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | - | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | - | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C |
| Maximum output voltage | 5.0025 V | 5.005 V | - | 5.0025 V | 5.005 V | 5.0025 V | 5.0025 V |
| Minimum output voltage | 4.9975 V | 4.995 V | - | 4.9975 V | 4.995 V | 4.9975 V | 4.9975 V |
| Nominal output voltage | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | - | TO-5 | TO-5 | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | SOP8,.25 | - | - | - | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | - | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 255 | - | - | - | NOT SPECIFIED | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.937 mm | 1.75 mm | - | - | - | 3.937 mm | 3.937 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 2.8 mA | 2.8 mA | - | - | - | 2.8 mA | 2.8 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 40 V | 40 V | - | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V | 8 V | - | 8 V | 8 V | 8 V | 8 V |
| surface mount | NO | YES | - | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | - | - | - | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 5 ppm/°C | 8 ppm/°C | - | 5 ppm/°C | 7.5 ppm/°C | 3 ppm/°C | 2 ppm/°C |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | - | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | - | - | - | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | - | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | 40 | - | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | YES | YES | - | YES | YES | YES | YES |
| Maximum voltage tolerance | 0.05% | 0.1% | - | - | - | 0.05% | 0.05% |
| width | 7.62 mm | 3.9 mm | - | - | - | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Maker | - | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) |