5962-90536012A amplifier basic information:
5962-90536012A is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is QCCN,
5962-90536012A amplifier core information:
The minimum operating temperature of the 5962-90536012A is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is 220
When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the gain of 5962-90536012A becomes 0.707 times the low-frequency gain is 90000 kHz.
The nominal supply voltage of 5962-90536012A is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of the 5962-90536012A is 3500 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the op amp output terminal 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of 5962-90536012A:
The width of 5962-90536012A is: 8.89 mm and the length is 8.89 mm. 5962-90536012A has 20 terminals. Its terminal position type is: QUAD. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 20
5962-90536012A amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. And its humidity sensitivity level is: NOT SPECIFIED. 5962-90536012A is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: S-CQCC-N20.
The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of 5962-90536012A is: QCCN. The materials used in the 5962-90536012A package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is SQUARE. 5962-90536012A package pin form is: CHIP CARRIER.
Its terminal forms are: NO LEAD. The maximum seat height is 2.54 mm.
5962-90536012A amplifier basic information:
5962-90536012A is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is QCCN,
5962-90536012A amplifier core information:
The minimum operating temperature of the 5962-90536012A is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is 220
When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the gain of 5962-90536012A becomes 0.707 times the low-frequency gain is 90000 kHz.
The nominal supply voltage of 5962-90536012A is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of the 5962-90536012A is 3500 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the op amp output terminal 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of 5962-90536012A:
The width of 5962-90536012A is: 8.89 mm and the length is 8.89 mm. 5962-90536012A has 20 terminals. Its terminal position type is: QUAD. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 20
5962-90536012A amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. And its humidity sensitivity level is: NOT SPECIFIED. 5962-90536012A is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: S-CQCC-N20.
The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of 5962-90536012A is: QCCN. The materials used in the 5962-90536012A package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is SQUARE. 5962-90536012A package pin form is: CHIP CARRIER.
Its terminal forms are: NO LEAD. The maximum seat height is 2.54 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | QCCN, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 56 dB |
| Maximum input offset voltage | 3500 µV |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 8.89 mm |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 |
| Certification status | MILITARY |
| Maximum seat height | 2.54 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 90000 kHz |
| width | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| 5962-90536012A | 5962-9053601PA | 5962-9053601GA | |
|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 3500 uV OFFSET-MAX, 90 MHz BAND WIDTH, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | Operational Amplifier, 2 Func, 3500uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, CERDIP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 3500uV Offset-Max, BIPolar, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | QLCC | DIP | TO-99 |
| package instruction | QCCN, | CERDIP-8 | TO-99, |
| Contacts | 20 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 56 dB | 56 dB | 56 dB |
| Maximum input offset voltage | 3500 µV | 3500 µV | 3500 µV |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T8 | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL |
| encapsulated code | QCCN | DIP | TO-99 |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | ROUND |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | MILITARY | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | WIRE |
| Terminal location | QUAD | DUAL | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 90000 kHz | 90000 kHz | 90000 kHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| Maximum seat height | 2.54 mm | 5.08 mm | - |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | - |
| width | 8.89 mm | 7.62 mm | - |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 |