Basic information of LMP7717MA amplifier:
LMP7717MA is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SOIC-8
LMP7717MA amplifier core information:
The LMP7717MA has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 125 °C. Its maximum average bias current is 0.0001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LMP7717MA has a nominal slew rate of 32 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LMP7717MA gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 88000 kHz.
The nominal supply voltage of the LMP7717MA is 2.5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is. The input offset voltage of the LMP7717MA is 480 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LMP7717MA:
The width of LMP7717MA is: 3.899 mm and the length is 4.902 mm. LMP7717MA has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
LMP7717MA amplifier additional information:
Its temperature grade is: AUTOMOTIVE. And its humidity sensitivity level is: 1. The LMP7717MA is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The corresponding JESD-609 code is: e0.
The packaging code of LMP7717MA is: SOP. LMP7717MA packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. LMP7717MA package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING.
The maximum seat height is 1.753 mm.
Basic information of LMP7717MA amplifier:
LMP7717MA is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SOIC-8
LMP7717MA amplifier core information:
The LMP7717MA has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 125 °C. Its maximum average bias current is 0.0001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LMP7717MA has a nominal slew rate of 32 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LMP7717MA gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 88000 kHz.
The nominal supply voltage of the LMP7717MA is 2.5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is. The input offset voltage of the LMP7717MA is 480 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LMP7717MA:
The width of LMP7717MA is: 3.899 mm and the length is 4.902 mm. LMP7717MA has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
LMP7717MA amplifier additional information:
Its temperature grade is: AUTOMOTIVE. And its humidity sensitivity level is: 1. The LMP7717MA is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The corresponding JESD-609 code is: e0.
The packaging code of LMP7717MA is: SOP. LMP7717MA packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. LMP7717MA package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING.
The maximum seat height is 1.753 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOIC-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0001 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 94 dB |
| Maximum input offset voltage | 480 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.902 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.753 mm |
| Nominal slew rate | 32 V/us |
| Supply voltage upper limit | 6 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 88000 kHz |
| width | 3.899 mm |
| Base Number Matches | 1 |