5962R9858101VXC amplifier basic information:
5962R9858101VXC is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is DFP,
5962R9858101VXC amplifier core information:
The minimum operating temperature of the 5962R9858101VXC is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C.
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of 5962R9858101VXC is 1050 V/us.
The nominal supply voltage of 5962R9858101VXC is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of 5962R9858101VXC is 5000 µV (Input offset voltage: the compensation voltage between the two input terminals required to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of 5962R9858101VXC is: 6.285 mm.
Related dimensions of 5962R9858101VXC:
5962R9858101VXC has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 14
5962R9858101VXC amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: R-CDFP-F14. The corresponding JESD-609 code is: e4. The packaging code of 5962R9858101VXC is: DFP. The materials used in the 5962R9858101VXC package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED.
The package shape is RECTANGULAR. The 5962R9858101VXC package pin format is: FLATPACK. Its terminal form is: FLAT. The maximum seat height is 2.92 mm.
5962R9858101VXC amplifier basic information:
5962R9858101VXC is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is DFP,
5962R9858101VXC amplifier core information:
The minimum operating temperature of the 5962R9858101VXC is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C.
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of 5962R9858101VXC is 1050 V/us.
The nominal supply voltage of 5962R9858101VXC is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of 5962R9858101VXC is 5000 µV (Input offset voltage: the compensation voltage between the two input terminals required to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of 5962R9858101VXC is: 6.285 mm.
Related dimensions of 5962R9858101VXC:
5962R9858101VXC has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 14
5962R9858101VXC amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: R-CDFP-F14. The corresponding JESD-609 code is: e4. The packaging code of 5962R9858101VXC is: DFP. The materials used in the 5962R9858101VXC package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED.
The package shape is RECTANGULAR. The 5962R9858101VXC package pin format is: FLATPACK. Its terminal form is: FLAT. The maximum seat height is 2.92 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-CDFP-F14 |
| JESD-609 code | e4 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 2.92 mm |
| Nominal slew rate | 1050 V/us |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| width | 6.285 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| 5962R9858101VXC | HS9-1254RH-Q | |
|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, CDFP14, CERAMIC, DFP-14 | DUAL OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, CDFP14, CERAMIC, DFP-14 |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | DFP | DFP |
| package instruction | DFP, | DFP, |
| Contacts | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-CDFP-F14 | R-CDFP-F14 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V | -5 V |
| Number of functions | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 2.92 mm | 2.92 mm |
| Nominal slew rate | 1050 V/us | 1050 V/us |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| total dose | 100k Rad(Si) V | 300k Rad(Si) V |
| width | 6.285 mm | 6.285 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 |