Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 40A, 1000V V(RRM), Silicon, POWER MODULE-3
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | International Rectifier ( Infineon ) |
| Parts packaging code | MODULE |
| package instruction | R-PUFM-X3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | UL RECOGNIZED |
| application | FAST RECOVERY |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.55 V |
| JESD-30 code | R-PUFM-X3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 500 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 40 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V |
| Maximum reverse current | 100 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.5 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |
| B40DL100S05 | B40DL80S05 | B40DL100S10 | B40DL60S02 | B40DL10S10 | B40DL60S05 | B40DL10S02 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 40A, 1000V V(RRM), Silicon, POWER MODULE-3 | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 40A, 800V V(RRM), Silicon, POWER MODULE-3 | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 40A, 1000V V(RRM), Silicon, POWER MODULE-3 | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 40A, 600V V(RRM), Silicon, POWER MODULE-3 | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 40A, 100V V(RRM), Silicon, POWER MODULE-3 | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 40A, 600V V(RRM), Silicon, POWER MODULE-3 | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 40A, 100V V(RRM), Silicon, POWER MODULE-3 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE |
| package instruction | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED |
| application | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.55 V | 1.55 V | 1.55 V | 1.55 V | 1.55 V | 1.55 V | 1.55 V |
| JESD-30 code | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 500 A | 500 A | 500 A | 500 A | 500 A | 500 A | 500 A |
| Number of components | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V | 800 V | 1000 V | 600 V | 100 V | 600 V | 100 V |
| Maximum reverse current | 100 µA | 100 µA | 100 µA | 100 µA | 100 µA | 100 µA | 100 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.5 µs | 0.5 µs | 1 µs | 0.2 µs | 1 µs | 0.5 µs | 0.2 µs |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maker | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) | - | - | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |
| Is it lead-free? | - | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |