
RISC Microprocessor, 8-Bit, 8MHz, CMOS, PQFP44,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | IXYS |
| package instruction | QFP, QFP44,.47SQ,32 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| bit size | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP44,.47SQ,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| speed | 8 MHz |
| Maximum slew rate | 40 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Base Number Matches | 1 |

| Z84C0008AEG | Z84C0006AEG | Z84C0020AEG | |
|---|---|---|---|
| Description | RISC Microprocessor, 8-Bit, 8MHz, CMOS, PQFP44, | RISC Microprocessor, 8-Bit, 6.17MHz, CMOS, PQFP44, | Microprocessor, 8-Bit, 20MHz, CMOS, PQFP44, LQFP-44 |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Maker | IXYS | IXYS | IXYS |
| package instruction | QFP, QFP44,.47SQ,32 | QFP, QFP44,.47SQ,32 | QFP, QFP44,.47SQ,32 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| bit size | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | QFP | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP44,.47SQ,32 | QFP44,.47SQ,32 | QFP44,.47SQ,32 |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| speed | 8 MHz | 6.17 MHz | 20 MHz |
| Maximum slew rate | 40 mA | 30 mA | 100 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR, RISC | MICROPROCESSOR, RISC | MICROPROCESSOR |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |