Programmable Timer, 4 Timer(s), CMOS, CDIP28, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Zilog, Inc. |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | PRESCALED /16, /256 TIMER I/P'S |
| Bus compatibility | Z80 |
| maximum clock frequency | 6 MHz |
| External data bus width | 8 |
| Information access methods | PARALLEL, DIRECT ADDRESS |
| JESD-30 code | R-CDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 35.179 mm |
| Number of digits | 8 |
| Number of terminals | 28 |
| Number of timers | 4 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.699 mm |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | TIMER, PROGRAMMABLE |
| Base Number Matches | 1 |
| Z84C3006CME | 5962-8951501XX | |
|---|---|---|
| Description | Programmable Timer, 4 Timer(s), CMOS, CDIP28, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-28 | Programmable Timer, 1 Timer(s), CMOS, CDIP28, CERAMIC, DIP-28 |
| Parts packaging code | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, | DIP, |
| Contacts | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| External data bus width | 8 | 8 |
| JESD-30 code | R-CDIP-T28 | R-CDIP-T28 |
| length | 35.179 mm | 35.179 mm |
| Number of digits | 8 | 8 |
| Number of terminals | 28 | 28 |
| Number of timers | 4 | 1 |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.699 mm | 4.699 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | TIMER, PROGRAMMABLE | TIMER, PROGRAMMABLE |
| Base Number Matches | 1 | 1 |