
1 ELEMENT, 10 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ALLIED [Allied Electronics] |
| package instruction | 5454 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 5454 |
| DC Resistance | 0.0168 Ω |
| Nominal inductance(L) | 10 µH |
| Inductor Applications | HIGH CURRENT INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 20% |

| PCHC127H-100M-RC | PCHC127H-1R0M-RC | PCHC127H-1R5M-RC | PCHC127H-2R2M-RC | PCHC127H-4R7M-RC | PCHC127H-3R3M-RC | PCHC127H-R47M-RC | PCHC127H-6R8M-RC | PCHC127H-R68M-RC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1 ELEMENT, 10 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 1 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 1.5 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 2.2 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 4.7 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 3.3 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 0.47 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 6.8 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 0.68 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to |
| Maker | ALLIED [Allied Electronics] | - | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | - | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] |
| package instruction | 5454 | - | 5454 | 5454 | 5454 | - | 5454 | 5454 | 5454 |
| Reach Compliance Code | compli | - | compli | compli | compli | - | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 5454 | - | 5454 | 5454 | 5454 | - | 5454 | 5454 | 5454 |
| DC Resistance | 0.0168 Ω | - | 0.0026 Ω | 0.0042 Ω | 0.0112 Ω | - | 0.0012 Ω | 0.014 Ω | 0.0016 Ω |
| Nominal inductance(L) | 10 µH | - | 1.5 µH | 2.2 µH | 4.7 µH | - | 0.47 µH | 6.8 µH | 0.68 µH |
| Inductor Applications | HIGH CURRENT INDUCTOR | - | HIGH CURRENT INDUCTOR | HIGH CURRENT INDUCTOR | HIGH CURRENT INDUCTOR | - | HIGH CURRENT INDUCTOR | HIGH CURRENT INDUCTOR | HIGH CURRENT INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | - | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | - | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e1 | - | e1 | e1 | e1 | - | e1 | e1 | e1 |
| Number of functions | 1 | - | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | - | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | - | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | - | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES | - | YES | YES | YES | - | YES | YES | YES |
| surface mount | YES | - | YES | YES | YES | - | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | - | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | - | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal location | DUAL ENDED | - | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | - | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND | - | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | - | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz | - | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | - | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz |
| Tolerance | 20% | - | 20% | 20% | 20% | - | 20% | 20% | 20% |