Bus Driver/Transceiver, 1-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, CQCC28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | IDT (Integrated Device Technology) |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Control type | INDEPENDENT CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| JESD-30 code | S-XQCC-N28 |
| JESD-609 code | e0 |
| MaximumI(ol) | 0.048 A |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC28,.45SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| translate | N/A |
| Base Number Matches | 1 |