Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, CDIP20, CERDIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| series | TTL/H/L |
| Input adjustment | STANDARD |
| JESD-30 code | R-CDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.4602 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | CONFIGURABLE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | 40 mA |
| propagation delay (tpd) | 32 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| AM25LS2537DC | AM25LS2537LC | AM25LS2537LM | AM25LS2537XC | AM25LS2537DM | AM25LS2537FM | AM25LS2537PC | AM25LS2537XM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, CDIP20, CERDIP-20 | Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, CQCC20, LCC-20 | Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, CQCC20, LCC-20 | Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, 0.081 X 0.096 INCH, DIE | Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, CDIP20, CERDIP-20 | Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, FP-20 | Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Decimal Decoder/Driver, TTL/H/L Series, Configurable Output, TTL, 0.081 X 0.096 INCH, DIE |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | QLCC | DIE | DIP | DFP | DIP | DIE |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | QCCN, | DIE, DIE OR CHIP | DIP, DIP20,.3 | DFP, FL20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIE, DIE OR CHIP |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| series | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L |
| Input adjustment | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD |
| JESD-30 code | R-CDIP-T20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | R-XUUC-N20 | R-CDIP-T20 | R-XDFP-F20 | R-PDIP-T20 | R-XUUC-N20 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | CONFIGURABLE | CONFIGURABLE | CONFIGURABLE | CONFIGURABLE | CONFIGURABLE | CONFIGURABLE | CONFIGURABLE | CONFIGURABLE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | QCCN | DIE | DIP | DFP | DIP | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | UNCASED CHIP | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | UNCASED CHIP |
| Maximum supply current (ICC) | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA |
| propagation delay (tpd) | 32 ns | 32 ns | 39 ns | 32 ns | 39 ns | 39 ns | 32 ns | 39 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | NO | YES | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | QUAD | QUAD | UPPER | DUAL | DUAL | DUAL | UPPER |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - | - | incompatible | incompatible | incompatible | - |
| Maker | AMD | - | - | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - | - | e0 | e0 | e0 | - |
| length | 24.4602 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | - | 24.4602 mm | 12.827 mm | 26.289 mm | - |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | LCC20,.35SQ | - | DIE OR CHIP | DIP20,.3 | FL20,.3 | DIP20,.3 | DIE OR CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 5.08 mm | 2.159 mm | 5.08 mm | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | - | 7.62 mm | 6.731 mm | 7.62 mm | - |