
Ferrite Chip, 1 Function(s), 6A, EIA STD PACKAGE SIZE 0603, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SAMSUNG |
| package instruction | 0603 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| shell code | 0603 |
| structure | Chip Bead |
| Maximum DC resistance | 0.01 Ω |
| filter type | FERRITE CHIP |
| maximum frequency | 100 MHz |
| minimum frequency | 100 MHz |
| high | 0.8 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 1.6 mm |
| Material | Ferrite |
| Installation type | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output impedance | 30 OHM Ω |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| physical size | L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch) |
| Rated current | 6 A |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| width | 0.8 mm |
| Base Number Matches | 1 |
