RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,30V V(RRM),TO-252AA
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.6 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 75 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 3 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 30 V |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |
| MBRD330T4 | MBRD340T4 | MBRD320T4 | MBRD330 | MBRD360 | MBRD360T4 | MBRD340 | MBRD350 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,30V V(RRM),TO-252AA | RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,40V V(RRM),TO-252AA | RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,20V V(RRM),TO-252AA | RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,30V V(RRM),TO-252AA | RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,60V V(RRM),TO-252AA | RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,60V V(RRM),TO-252AA | RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,40V V(RRM),TO-252AA | RECTIFIER DIODE,SCHOTTKY,50V V(RRM),TO-252AA |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 75 A | 75 A | 75 A | 75 A | 75 A | 75 A | 75 A | 75 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 30 V | 40 V | 20 V | 30 V | 60 V | 60 V | 40 V | 50 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |