Zener Diode, 7.5V V(Z), 10%, 1.25W, Silicon, Unidirectional, DO-214AA, PLASTIC, SMBJ, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Microsemi |
| package instruction | R-PDSO-J2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-214AA |
| JESD-30 code | R-PDSO-J2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1.25 W |
| Nominal reference voltage | 7.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 10% |
| Working test current | 50 mA |
| Base Number Matches | 1 |