SRAM Module, 512KX8, 55ns, CMOS, CPGA66, 1.185 X 1.185 INCH, HERMETIC SEALED, CERAMIC, HIP-66
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | White Electronic Designs Corporation |
| package instruction | 1.185 X 1.185 INCH, HERMETIC SEALED, CERAMIC, HIP-66 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 55 ns |
| Other features | CONFIGURABLE AS 128K X 32 |
| Spare memory width | 16 |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | S-CPGA-P66 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 30.1 mm |
| memory density | 4194304 bit |
| Memory IC Type | SRAM MODULE |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 66 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 512KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | PGA |
| Encapsulate equivalent code | PGA66,11X11 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 6.22 mm |
| Maximum standby current | 0.06 A |
| Minimum standby current | 4.5 V |
| Maximum slew rate | 0.44 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | PERPENDICULAR |
| width | 30.1 mm |
| Base Number Matches | 1 |