Basic information of OP37EZ amplifier:
OP37EZ is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP8,.3
OP37EZ amplifier core information:
The minimum operating temperature of OP37EZ is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C.
The nominal supply voltage of OP37EZ is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of OP37EZ is 50 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of OP37EZ:
OP37EZ has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
OP37EZ amplifier additional information:
OP37EZ adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of OP37EZ is: YES (AVCL>=5). Its temperature grade is: OTHER. OP37EZ is not Rohs certified.
The corresponding JESD-30 code is: R-XDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of OP37EZ is: DIP. OP37EZ packaging materials are mostly CERAMIC. The package shape is RECTANGULAR.
OP37EZ package pin formats are: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
Basic information of OP37EZ amplifier:
OP37EZ is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP8,.3
OP37EZ amplifier core information:
The minimum operating temperature of OP37EZ is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C.
The nominal supply voltage of OP37EZ is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of OP37EZ is 50 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of OP37EZ:
OP37EZ has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
OP37EZ amplifier additional information:
OP37EZ adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of OP37EZ is: YES (AVCL>=5). Its temperature grade is: OTHER. OP37EZ is not Rohs certified.
The corresponding JESD-30 code is: R-XDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of OP37EZ is: DIP. OP37EZ packaging materials are mostly CERAMIC. The package shape is RECTANGULAR.
OP37EZ package pin formats are: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| frequency compensation | YES (AVCL>=5) |
| Maximum input offset voltage | 50 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |