Sine Output Oscillator, 19.68MHz Nom
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | LCC(UNSPEC) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Ageing | 1 PPM/YEAR |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 10 ppm |
| frequency stability | 1.5% |
| Manufacturer's serial number | OSC1217 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 19.68 MHz |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Oscillator type | SINE |
| Output level | 0.8 V |
| Package body material | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | LCC(UNSPEC) |
| physical size | 11.4mm x 9.6mm x 2.5mm |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Base Number Matches | 1 |
