
IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 1 us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDSO20, PLASTIC, SOP-20, Digital to Analog Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 12.8 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.2% |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 1 µs |
| Nominal supply voltage | 4.75 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 7.5 mm |
| DAC0832LCWM/NOPB | DAC0832LCWMX/NOPB | DAC0832LCN/NOPB | |
|---|---|---|---|
| Description | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 1 us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDSO20, PLASTIC, SOP-20, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 1 us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDSO20, PLASTIC, SOP-20, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 1 us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDIP20, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-20, Digital to Analog Converter |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 | SOP, SOP20,.4 | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 |
| length | 12.8 mm | 12.8 mm | 26.075 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.2% | 0.2% | 0.2% |
| Humidity sensitivity level | 3 | 3 | 1 |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 | SOP20,.4 | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 |
| power supply | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 2.65 mm | 5.08 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 1 µs | 1 µs | 1 µs |
| Nominal supply voltage | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| surface mount | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 40 | 40 |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 |