
D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, M3, Receptacle, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 |
| body width | 0.496 inch |
| subject depth | 0.354 inch |
| body length | 1.547 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 3.336 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| JESD-609 code | e3 |
| MIL compliance | NO |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | M3 |
| Installation option 2 | SCREW |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Housing size | 2/A |
| Terminal pitch | 2.7432 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 15 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .3058 N |
| Base Number Matches | 1 |

| 194307 | 194305 | 194306 | 194300 | 194302 | 194303 | 194304 | 194309 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, M3, Receptacle, LEAD FREE | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, Locking, Receptacle, LEAD FREE | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, #4-40, Receptacle, LEAD FREE | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, Locking, Receptacle, LEAD FREE | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, M3, Receptacle, LEAD FREE | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, #4-40, Receptacle, LEAD FREE | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, M3, Receptacle, LEAD FREE | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, Surface Mount Terminal, M3, Receptacle, LEAD FREE |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 | STANDARDS: DIN 41652; IEC 807-3; MIL-C-24308 |
| body width | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch | 0.496 inch |
| subject depth | 0.354 inch | 0.354 inch | 0.354 inch | 0.354 inch | 0.354 inch | 0.354 inch | 0.354 inch | 0.354 inch |
| body length | 1.547 inch | 1.547 inch | 1.547 inch | 1.547 inch | 1.547 inch | 1.547 inch | 1.547 inch | 1.547 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V |
| empty shell | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| maximum insertion force | 3.336 N | 3.336 N | 3.336 N | 3.336 N | 3.336 N | 3.336 N | 3.336 N | 3.336 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | M3 | LOCKING | #4-40 | LOCKING | M3 | #4-40 | M3 | M3 |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm |
| Rated current (signal) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL |
| Housing size | 2/A | 2/A | 2/A | 2/A | 2/A | 2/A | 2/A | 2/A |
| Terminal pitch | 2.7432 mm | 2.7432 mm | 2.7432 mm | 2.7432 mm | 2.7432 mm | 2.7432 mm | 2.7432 mm | 2.7432 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .3058 N | .3058 N | .3058 N | .3058 N | .3058 N | .3058 N | .3058 N | .3058 N |
| Installation option 2 | SCREW | - | SCREW | - | SCREW | THREADED | THREADED | THREADED |
| Maker | - | - | - | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI |