Rectifier Diode, 1 Element, 35A, 1200V V(RRM)
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.7 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 500 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Maximum output current | 35 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1200 V |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |
| 1N5332 | 1N1185A | 1N3765 | PPR54008 | PPR54012 | 1N1188 | 1N2138 | 1N3766 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 35A, 1200V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 40A, 150V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 35A, 700V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 40A, 800V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 40A, 1200V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 35A, 400V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 60A, 600V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 35A, 800V V(RRM) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum output current | 35 A | 40 A | 35 A | 40 A | 40 A | 35 A | 60 A | 35 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1200 V | 150 V | 700 V | 800 V | 1200 V | 400 V | 600 V | 800 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.7 V | 1.1 V | - | 1.2 V | 1.2 V | 1.7 V | 1.4 V | 1.5 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 500 A | 800 A | - | 500 A | 500 A | 500 A | 700 A | 400 A |
| Maximum operating temperature | 200 °C | 200 °C | 140 °C | - | - | 190 °C | 175 °C | 175 °C |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Maker | - | BOCA | BOCA | - | - | BOCA | BOCA | BOCA |