Rectifier Diode, 1 Element, 0.75A, 5000V V(RRM), Silicon
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | R-XUFM-D2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 24 V |
| JESD-30 code | R-XUFM-D2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 50 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum output current | 0.75 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 5000 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.035 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal form | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER |
| Base Number Matches | 1 |