Board Euro Connector, 128 Contact(s), 4 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 0.5 inch |
| subject depth | 0.46 inch |
| body length | 3.74 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 400 Cycles |
| maximum insertion force | .9174 N |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 106 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Loaded row name | A,B,C,D |
| PCB row number | 4 |
| Number of rows loaded | 4 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.669 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | WIRE WRAP |
| Total number of contacts | 128 |
| Base Number Matches | 1 |
| 106-128-439 | 106-128-421 | 106-128-429 | 106-128-423 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Board Euro Connector, 128 Contact(s), 4 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Euro Connector, 128 Contact(s), 4 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Euro Connector, 128 Contact(s), 4 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Euro Connector, 128 Contact(s), 4 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Gray Insulator, Plug |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.5 inch | 0.5 inch | 0.5 inch | 0.5 inch |
| subject depth | 0.46 inch | 0.46 inch | 0.46 inch | 0.46 inch |
| body length | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | YES | YES | YES | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Durability | 400 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles |
| maximum insertion force | .9174 N | .9174 N | .9174 N | .9174 N |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 106 | 106 | 106 | 106 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Loaded row name | A,B,C,D | A,B,C,D | A,B,C,D | A,B,C,D |
| PCB row number | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of rows loaded | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Plating thickness | 15u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.669 inch | 0.512 inch | 0.669 inch | 0.114 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | WIRE WRAP | WIRE WRAP | WIRE WRAP | SOLDER |
| Total number of contacts | 128 | 128 | 128 | 128 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |