IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | , CAN8,.2 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.18 µA |
| frequency compensation | YES (AVCL>=2) |
| Maximum input offset voltage | 180 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| low-dissonance | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| minimum slew rate | 11 V/us |
| Maximum slew rate | 13 mA |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 75000 kHz |
| Minimum voltage gain | 2000000 |
| broadband | YES |
| Base Number Matches | 1 |