Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Latch, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Leoco USA Corp |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | NONE |
| body width | 0.327 inch |
| subject depth | 0.756 inch |
| body length | 1.559 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | SN ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 2675S |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation option 1 | LATCH |
| Installation option 2 | LONG LATCH |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Plating thickness | 120u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 16 |
| Maximum wire diameter | 26 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
| Base Number Matches | 1 |