
IC Socket, DIP40, 40 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.6inch Row Spacing, Wire Wrap,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Advanced Interconnections Corp. |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARD: UL 94V-0 |
| body width | 0.7 inch |
| subject depth | 0.19 inch |
| body length | 2 inch |
| Contact to complete cooperation | GOLD OVER NICKEL |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact material | BERYLLIUM COPPER |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Device slot type | IC SOCKET |
| Type of equipment used | DIP40 |
| Shell material | POLYETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of contacts | 40 |
| Maximum operating temperature | 260 °C |
| Minimum operating temperature | -60 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 0.6 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | WIRE WRAP |
| Base Number Matches | 1 |