Voltage Controlled Oscillator, 782MHz Min, 810MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Z-Communications, Inc. |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum control voltage | 4 V |
| Minimum control voltage | 1 V |
| Modulation sensitivity | 17 MHz/V |
| offset frequency | 1 kHz |
| Maximum operating frequency | 810 MHz |
| Minimum operating frequency | 782 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Oscillator type | VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR |
| Output Power | 3 dBm |
| phase noise | -80 dBc/Hz |
| power change | 2 dB |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| Base Number Matches | 1 |