Logic IC Output Optocoupler, 1-Element, 7500V Isolation, 1MBps
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | UL RECOGNIZED, CMOS COMPATIBLE |
| Configuration | SINGLE |
| Nominal data rate | 1 MBps |
| Maximum forward current | 0.06 A |
| Nominal hysteresis ratio | 0.75 |
| Maximum insulation voltage | 7500 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of components | 1 |
| Maximum on-state current | 0.05 A |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Nominal response time | 1e-7 ns |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |