General Purpose Inductor, 0.0082uH, 2%, 1 Element, Air-Core, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Murata |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | AIR |
| Nominal inductance(L) | 0.0082 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 300 MHz |
| Tolerance | 2% |
| Base Number Matches | 1 |