Trans Voltage Suppressor Diode, 60000W, 175V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Microsemi |
| package instruction | R-PSIP-D2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum breakdown voltage | 225 V |
| Minimum breakdown voltage | 220 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| JESD-30 code | R-PSIP-D2 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 60000 W |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 175 V |
| surface mount | NO |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal form | SOLDER LUG |
| Terminal location | SINGLE |
| Base Number Matches | 1 |
| DMA12E3 | DMA24E3 | DMA44E3 | |
|---|---|---|---|
| Description | Trans Voltage Suppressor Diode, 60000W, 175V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, | Trans Voltage Suppressor Diode, 120000W, 350V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, | Trans Voltage Suppressor Diode, 240000W, 640V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, |
| Maker | Microsemi | Microsemi | Microsemi |
| package instruction | R-PSIP-D2 | R-PSIP-D2 | R-PSIP-D2 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum breakdown voltage | 225 V | 450 V | 900 V |
| Minimum breakdown voltage | 220 V | 400 V | 735 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| JESD-30 code | R-PSIP-D2 | R-PSIP-D2 | R-PSIP-D2 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 60000 W | 120000 W | 240000 W |
| Number of components | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 175 V | 350 V | 640 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE |
| Terminal form | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |