D Type Connector, 50 Contact(s), Female, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, #2-56, Plug,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ABB |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | LATCHED |
| body width | 0.408 inch |
| subject depth | 0.15 inch |
| body length | 2.065 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | OTHER D TYPE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN LEAD (100) |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VDC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| JESD-609 code | e0 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | #2-56 |
| Installation option 2 | CABLE LATCH |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 4 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.13 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 50 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 |
| HFR050ST29JS1 | HFR026ST29JS1 | |
|---|---|---|
| Description | D Type Connector, 50 Contact(s), Female, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, #2-56, Plug, | D Type Connector, 26 Contact(s), Female, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, #2-56, Plug, |
| Maker | ABB | ABB |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Other features | LATCHED | LATCHED |
| body width | 0.408 inch | 0.408 inch |
| subject depth | 0.15 inch | 0.15 inch |
| body length | 2.065 inch | 1.465 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG |
| Connector type | OTHER D TYPE CONNECTOR | OTHER D TYPE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN LEAD (100) | TIN LEAD (100) |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VDC V | 1000VDC V |
| empty shell | NO | NO |
| Filter function | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| MIL compliance | NO | NO |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Mixed contacts | NO | NO |
| Installation option 1 | #2-56 | #2-56 |
| Installation option 2 | CABLE LATCH | CABLE LATCH |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE |
| PCB row number | 4 | 4 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm | 1.905 mm |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN | TIN |
| Shell material | STEEL | STEEL |
| Terminal length | 0.13 inch | 0.13 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 50 | 26 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 | 1 |