Single Color LED, Pure Green, Green Clear, 5mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | PURE GREEN |
| color@wavelength | Green |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | GREEN CLEAR |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 9 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| peak wavelength | 555 nm |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |