Triple Color LED Array, Yellow/orange/amber, 6 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Oxley Group Ltd |
| package instruction | 6 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | YELLOW/ORANGE/AMBER |
| Configuration | SEPARATE, 3 ELEMENTS WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.05 A |
| Nominal luminous intensity | 66/66/12 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 3 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | TRIPLE COLOR LED ARRAY |
| total height | 15.5 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 615/592/585 nm |
| shape | ROUND |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |