POWER/SIGNAL RELAY, DPDT, MOMENTARY, 0.03A (COIL), 35VDC (COIL), 1050mW (COIL), PANEL MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum coil current (DC) | 0.03 A |
| Coil operating voltage (DC) | 18.5 V |
| Coil power | 1050 mW |
| Coil release voltage (DC) | 12.9 V |
| Coil resistance | 1030 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 35 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact/Output Power Type | DC |
| Electrical life | 100000000 Cycle(s) |
| Manufacturer's serial number | 3SCV |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| operating hours | 8 ms |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -14 °C |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | DPDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 6 ms |
| seal | HERMETICALLY SEALED |
| surface mount | NO |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |