Standard SRAM, 1MX39, 20ns, CMOS, QFP-132
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Cobham PLC |
| package instruction | GQFP, TPAK132,1.8SQ,25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 20 ns |
| Other features | ALSO OPERATES AT 2.3 V TO 3.6 V SUPPLY |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | S-XQFP-G132 |
| length | 22.86 mm |
| memory density | 40894464 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 39 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 132 |
| word count | 1048576 words |
| character code | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 1MX39 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | GQFP |
| Encapsulate equivalent code | TPAK132,1.8SQ,25 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, GUARD RING |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 1.8,2.5/3.3 V |
| Certification status | Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class Q |
| Maximum seat height | 7.87 mm |
| Maximum standby current | 0.047 A |
| Minimum standby current | 1 V |
| Maximum slew rate | 0.225 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 1.9 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 22.86 mm |
| Base Number Matches | 1 |
